Logo - Desilva - sieć hoteli w Polsce
Logo - Desilva - sieć hoteli w Polsce
close

Atrakcje w Poznaniu

Co zobaczyć w Poznaniu?

Zwiedzanie miasta koniecznie rozpocznij od Starego Miasta. To tutaj znajdziesz najciekawsze zabytki i historyczne atrakcje. Oto kilka miejsc, do których powinieneś się udać w pierwszej kolejności!

Poznański rynek

jest trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce – w rankingu wyprzedzają go tylko rynki Wrocławia i Krakowa. Został wytyczony w połowie XIII wieku i jest zabudowany urokliwymi, kolorowymi kamieniczkami. W centrum Starego Rynku stoi ratusz miejski, na którym nad tarczą zegara codziennie w samo południe ukazują się mieszkańcom i turystom poznańskie koziołki.

Ostrów Tumski

jest jedną z największych atrakcji Poznania. Przed wytyczeniem rynku to właśnie tutaj toczyło się życie poznaniaków. Ciekawostką jest fakt, że Ostrów Tumski to jedyna ocalała w tym mieście wyspa na Warcie. Interesujące miejsca na Ostrowie Tumskim, które zdecydowanie warto zobaczyć, to m.in.: Katedra Poznańska, Psałteria, Złota Kaplica, Pałac Arcybiskupi, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci czy Akademia Lubrańskiego. Brama Poznania jest bramą na Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu, połączona jest z umiejscowionym na przeciwległym brzegu rzeki przyczółkiem Śluzy Tumskiej – jedynym zachowanym elementem fortyfikacji Ostrowa Tumskiego.

Zamek Królewski

jest uznawany za najstarszą zachowaną rezydencję królewską w Polsce. To właśnie tutaj w XIII wieku Przemysł I wzniósł wieżę mieszkalną, którą zaczął rozbudowywać jego syn, Przemysł II. Dzieło dokończył w XIV wieku Kazimierz Wielki, czyniąc ją największą świecką budowlą w całej Europie! Zamek brał udział w wielu bitwach, w czasie których był niszczony, a następnie odbudowywany. Dzisiaj mieści się w nim Muzeum Sztuk Użytkowych (będące oddziałem Muzeum Narodowego) oraz taras widokowy prezentujący przepiękną panoramę zabytkowego Starego Miasta.

Zamek Cesarski

zbudowany na początku XX wieku w stylu neoromańskim. W zamku trzy razy gościł sam cesarz Wilhelm II. W czasie II wojny światowej obiekt przebudowano, dostosowując go do potrzeb Hitlera. Po wojnie wpisano go na listę zabytków i przeznaczono pod działalność Rady Miejskiej. Aktualnie w Zamku Cesarskim funkcjonuje Centrum Kultury Zamek, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. CK Zamek organizuje warsztaty, spotkania czy wykłady. Działają tutaj pracownie plastyczne i muzyczne oraz kino.

Rogalowe Muzeum Poznania

Jednym z najciekawszych polskich miast jest niewątpliwie Poznań – co zobaczyć, będąc tutaj na wycieczce z dziećmi? Oczywiście Rogalowe Muzeum! Jego siedziba mieści się na Starym Rynku, więc dotrzesz tu z łatwością. Na miejscu możesz wziąć udział w pokazach rogalowych, podczas których podpatrzysz, jak powstają najprawdziwsze rogale świętomarcińskie. Nowością w ofercie są warsztaty Widokówka z Poznania, w trakcie których dzieci słuchają poznańskich legend i samodzielnie wykonują przepiękne pamiątkowe pocztówki. Na miejscu można kupić oczywiście smaczne rogale oraz inne suweniry z regionu.

Zamek w Kórniku i Biała Dama

Pełen magii zamek w wielkopolskim Kórniku. Wybudowany ok.1430 roku był siedzibą rodów Górków i Działyńskich. Obecnie znajduje się w nim siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Neogotycki charakter budowli i malownicze położenie na wysepce nad stawem sprawiają, że jest to jedno z najbardziej magicznych miejsc w okolicy. Tym, co wyróżnia zamek na tle innych popularnych atrakcji regionu, jest Biała Dama, która regularnie ukazuje się w komnatach zamkowych. Zjawą ma być Teofila Działyńska, czyli pierwsza wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich. Według miejscowych legend Biała Dama tuż przed północą ma opuszczać ramy portretu wiszącego w sali jadalnej i przechadzać się po zamku oraz parku.

Muzeum Pałac w Rogalinie

Idealne miejsce, by poczuć klimat wielkiej arystokracji. Pałacowe wnętrza i park przypałacowy przeszły gruntowną rewaloryzację i konserwację zakończoną w 2015 roku. We wnętrzach tej późnobarokowo-klasycystycznej rezydencji znajduje się muzeum, którego zbiory przybliżają historię arystokratycznego rodu Raczyńskich, mającego znaczący wpływ na historię Polski. Ekspozycja obejmuje również powozownię i Galerię Malarstwa z obrazami Jana Matejki czy Jacka Malczewskiego – jednych z najbardziej znaczących polskich malarzy drugiej połowy XIX stulecia. Pałacowym park to jedno z największych w Europie skupisk dębów. Wśród blisko 1500 drzew wiele liczy sobie kilkaset lat.

Jezioro Maltańskie i Termy Maltańskie

Jezioro Maltańskie, zawdzięczające swoją nazwę Zakonowi Kawalerów Maltańskich. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem, który powstał w wyniku spiętrzenia wody na rzece Cybinie. Znajduje się na prawym brzegu Warty, a do użytku zostało oddane w 1952 roku. Obecnie zbiornik jest wykorzystywany przede wszystkim do uprawiania sportów wodnych. Nad brzegiem Jeziora Maltańskiego powstały Termy Maltańskie, wykorzystujące naturalne wody geotermalne. W obiekcie można skorzystać z aquaparku, basenów sportowych, strefy saun oraz strefy spa, które zapewnią rozrywkę całej rodzinie!

Stary Browar

to nowoczesny obiekt, którego pełna nazwa to Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar. To tutaj od końca XIX wieku aż do końca lat 70. XX wieku było warzone piwo. W 1980 roku browar przeniesiono na Franowo, a obiekty na Półwiejskiej zaczęły niszczeć. Dopiero w 2003 roku po kompleksowym remoncie zostało otwarte pierwsze skrzydło Starego Browaru. Budynek po renowacji otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień i nagród. W obiekcie mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie i lokale usługowe. Cyklicznie są tutaj organizowane wydarzenia kulturalne. W nowoczesną bryłę budynku wpisano oryginalne elementy pochodzące z dawnego browaru Huggera.

Stare ZOO oficjalnie otwarte dla publiczności w 1874 roku.

Początki ZOO w Poznaniu sięgają roku 1871, kiedy to grupa stałych bywalców restauracji dworcowej dawnej Kolei Stargardzko – Poznańskiej (mieszczącej się w rejonie dzisiejszych ulic Gajowej i Zwierzynieckiej) postanowiła, iż jednemu z nich z okazji urodzin każdy podaruje jakieś zwierzę. W ten sposób jubilat otrzymał kilkanaście zwierząt, m.in. świnię, pawia, kozę, wiewiórkę, a nawet niedźwiedzia i małpę. Ta menażeria szybko powiększała się o dary mieszkańców miasta i okolic. Pod koniec XIX wieku ZOO zajmowało powierzchnię 5,3 ha przy ul. Zwierzynieckiej i pozostaje w tym wymiarze do dnia dzisiejszego. W Starym ZOO znajduje się wiele gatunków małp, a także m. in. tapiry anta, hipopotamy karłowate oraz żyrafa. Znajduje się tutaj również akwarium i terrarium prezentujące niższe kręgowce oraz pawilon ptaszarni z ptakami tropikalnymi.

Palmiarnia w Parku Wilsona

w Poznaniu to wyjątkowe miejsce, gdzie mamy możliwość zobaczyć na żywo gatunki roślin tropikalnych, subtropikalnych, wyjątkowej urody rośliny wodne, rośliny lasów tropikalnych, sawanny, rośliny klimatu umiarkowanego, sukulenty obszaru Ameryki i liczne gatunki zwierząt wodnych w akwarium. Ponad 4600 metrów kwadratowych powierzchni i 12 pawilonów.

Stadion Lecha

Zobacz na własne oczy poznański stadion przy ulicy Bułgarskiej 17. Stadion to jedna z aren piłkarskich na której rozgrywały się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Poznaj trasę, którą podczas meczu pokonują piłkarze Lecha Poznań, VIPy czy dziennikarze. Zobacz stadion z perspektywy piłkarza oraz kibica.

Zwiedzanie z przewodnikiem wybranych atrakcji – wycena indywidualna.

sprawdź dostępność